You are currently viewing Türk kahvesi nedir?

Türk kahvesi nedir?

Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin kaynar suyun içinde demlenmesiyle yapılan kahvedir. Kahvenin posası süzülmez. “Türk” kelimesi kahvenin menşeine dair bir niteleme değildir. Osmanlı döneminde ülke sınırlarına dahil olan yemen civarında yaygın olan, Arapların tercih ettiği bir demleme şeklidir.

Türk kahvesi “Türk malı” değil mi yani?

Türk kahvesi üretiminde kullanılan çekirdeklerin tamamı yurtdışından gelmektedir. Dolayısıyla, EVET, Türk kahvesi “Türk malı” değildir. Tabii, Türkiye’de kavrulup paketlenip satıldığından “Türk malı” olarak değerlendirilmesi yanlış olmayacaktır.

Türk kahvesi sağlıklı mı?

YÖK tez tarama sisteminde, Türk kahvesinin sağlık üzerine etkilerine dair bir çalışma bulamadık. Yabancı kaynaklarda, Türk kahvesine benzer şekilde demlenen Yunan kahvesinin kalp-damar sağlığı üzerine olumlu etkileri üzerine çalışmalar mevcut. Ancak burada dikkat etmek gereken nokta, Yunan kahvesinin olumlu-olumsuz tüm etkilerine dair bir sonuçtan ziyade, spesifik olarak bir konudaki olumlu etkisine odaklanılmış olması.

Filtre kahve mi, Türk kahvesi mi?

Ne Türkçe kaynaklarda, ne de yabancı kaynaklarda “kaynatılan kahve” ile “filtre kahve” hakkında besin değeri, sağlık üzerine etkileri gibi karşılaştırma içeren bir çalışmaya rastlayamadık. Mehmet Öz ve Canan Karatay’ın kaynamış kahvenin daha sağlıklı olduğuna dair iddiaları varsa da bunları hangi çalışmalara dayandırdıklarını bulamadık (Bulabilen olursa yorum kısmında paylaşırsa çok seviniriz).

Bizce, ısıya daha az maruz kaldığı, posası süzüldüğü ve daha kaliteli çekirdeklerden yapıldığı için filtre kahve.

Hangi Türk kahvesi?

İlla da Türk kahvesi içmek isterseniz, tavsiyemiz, kaliteli 100% Arabica çekirdekleri pudra halinde çektirerek kendi kahvenizi demlemeniz. Maalesef piyasada satılan Türk kahvelerinin önemli bir kısmı kalmış, bayat, kalitesiz çekirdekleri de içeren harmanlardan oluşmakta.

İlgili sorular

Yunan kahvesi nedir?
Filtre kahve nedir?
Espresso nedir?

Taptaze filtre kahvemizi deneyin!

Yeni kavrulmuş 100% Arabica çekirdeklerden hazırladığımız demlenmeye hazır pratik filtre kahvemizi sipariş verin, hazırlık ve temizlikle uğraşmadan taptaze filtre kahve için☕️

Bu yazıya 7 yorum yapılmış

 1. Jane

  Peki espresso mu filtre kahve mi daha saglikli?

  1. Kahvegibikahve

   Güzel soru. Henüz bilmiyoruz. Araştıralım.

  2. Kahvegibikahve

   Araştırdık: https://kahvegibikahve.com/blog/kahve-saglikli-midir

   Aynı şartlardaki kahve çekirdekleri için büyük ihtimalle filtre kahve daha sağlıklı.
   + Espresso daha çok kavruluyor.
   + Basınçlı su ve çok ince çekilmiş tanecikler sebebiyle daha fazla “zararlı olabilecek” madde suya karışıyor.

   Yine de ikisi arasında kesin bir karşılaştırmaya rastlamadık, afiyet olsun ☕️

 2. deniz yturk

  marketlerde satılıyormu veya olacakmı.
  teşekürler.

  1. Kahvegibikahve

   Şu anda Miniso mağazalarında satılıyor. Marketler için de çalışmalarımız sürüyor.

 3. rümeysa

  psikolojik olmadığını düşünüyorum;Türk kahvesi sindirime iyi geliyor.Bahsettiğiniz kadar da işlevsiz bir kahve değil bence,saygılar

  1. Kahvegibikahve

   Merhaba, Türk Kahvesini kimyasal açıdan farklılaştıran unsur yok denilebilir. Elbette tespitiniz doğrudur, bu durumun iyi ve taze olan tüm kahveler için geçerli olması beklenir.

Bir yanıt yazın